Masażysta poprzez zespół różnych technik manualnych w sposób mechaniczny działa przez powłoki ciała pacjenta na skórę, tkankę podskórną, mięśnie, torebki stawowe i więzadła a także na zasadzie zmian odruchowych na układ krążenia, nerwowy, hormonalny oraz narządy wewnętrzne.
W trakcie masażu usuwane są obumarłe komórki naskórka co poprawia oddychanie skóry oraz ulepsza pracę gruczołów łojowych i potowych. Pod wpływem tarcia powstaje ciepło, które wpływa z kolei na rozszerzenie naczyń krwionośnych, następuje zwiększony przepływ krwi przez skórę, tkankę podskórną i mięśnie wskutek czego są one z jednej strony lepiej odżywione a z drugiej przyspiesza to usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.
Pod wpływem masażu zwiększa się elastyczność i wytrzymałość ścięgien, więzadeł i mięśni a zarazem stopień ruchomości w stawach dzięki czemu zdolność stawów i aparatu więzadłowego do pracy szybko wzrasta - ma to kolosalne znaczenie w rehabilitacji po urazach.
Masaż pobudza układ krwionośny i limfatyczny do pracy, przez co przyspiesza się cyrkulacja krwi we wszystkich narządach wewnętrznych dzięki czemu płuca, nerki i układ trawienny są lepiej odżywione i pracują bardziej wydajnie. Ponadto zwiększony przepływ krwi przez układ krwionośny powoduje likwidację objawów zastoinowych a także wchłanianie obrzęków. Dzięki ułatwianiu odpływu krwi żylnej zmniejsza się jej opór w tętnicach co ułatwia pracę serca.
Za pośrednictwem receptorów czuciowych w skórze masaż wpływa również na układ nerwowy powodując wysyłanie bodźców do mięśni, gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz do poszczególnych narządów ustroju. Zależnie od zastosowanych technik masaż może powodować uspokojenie lub pobudzenie układu nerwowego.
Dzięki ogromnej różnorodności technik i oddziaływań masaż w zależności od potrzeb może być w niektórych schorzeniach doskonałym środkiem leczniczym, świetnym uzupełnieniem leczenia, albo po prostu fantastycznym relaksem dla ciała i umysłu.